100 Ağacın Oksijen Üretimini Tek Bir Ağacın Yüzey alanında yapmak: Biosolar Project

Atmosferdeki karbondioksit seviyeleri ile ilgili haberler nadiren iyidir. Bilim adamları ve kampanyalar, hükümetlerin bizi sınırdan çıkarmayacak kadar az yaptıkları ve indirimler görmemize rağmen, iklim değişikliğini tersine çevirmek için gereken seviyelere yakın olmadıkları konusunda defalarca uyardılar.

Ancak bilim adamları, karbondioksidi azaltıp atmosfere oksijeni tipik bir ağaçtan daha verimli bir şekilde tahliye edebileceğini iddia ettikleri dünyanın ilk “biosolar yaprağı” olduğunu söyledikleri üzerinde çalışıyorlar. Geliştiricilere göre, yeni teknoloji 100 ağacın çalışmasını bir ağacın yüzey alanını kullanarak yapabilir.

Buluş, karada, binalarda ve çatılarda kurulabilen güneş paneli yapılarında – mikroalg ve fitoplankton – küçük bitki ömrünü geliştirmektedir. Geliştiriciler, karbondioksit havasını temizleyebileceklerini, atmosfere daha fazla oksijen bırakabileceklerini ve aynı zamanda besleyici bitki proteinleri geliştirebileceklerini söylüyorlar.

Girişim, Imperial College, London ve  ​​Arborea arasında bir ortaklık. Londra gibi şehirlerde, depolar, sinemalar ve kamu ofisleri dahil olmak üzere büyük binaların çatılarına güneş paneli yapılarının yerleştirilebileceği umulmakta.

Arborea’nın kurucusu Julian Melchiorri, teknolojide yeni olanın, diğer tekniklerin gaz kompresör ekipmanı gerektirdiği aşırı düşük basınçlarda karbondioksiti işleyebileceğini söylüyor.

Imperial College yetkilileri, biosolar yaprak sisteminin,İmperial College’in kampüsünün çevresel etkilerini hafifletme taahhüdünün bir parçası olduğunu söylüyor. Kampüs, girişimi destekleyen Hammersmith ve Fulham ilçesindedir.

Imperial College’den Profesör Neil Alford şunları söyledi: “Hava kirliliği Londra’nın en acil sorunlarından biri. Beyaz Şehir ana planımız sayesinde, Londra’nın batısında, Birleşik Krallık’ta ve tüm dünyada çevresel sonuçları iyileştirme potansiyeli olan sürdürülebilir çözümler öneriyoruz. ”

Melchiorri, “Amacım iklim değişikliği ve gıda güvenliğinin üstesinden gelmek. Bu pilot tesis havayı temizlerken, oksijen üretirken ve çevreden karbondioksiti temizlerken sürdürülebilir sağlıklı gıda katkıları üretecek ”dedi.