14 Mart Pi Günü: Yeni Dünya Rekoru Google Sayesinde Kırıldı

Pi sayısının değeri, önceki 22 trilyonluk rekoru geçerek 31 trilyon basamaktan oluşan yeni bir uzunlukta hesaplandı.  Japonya’da bir Google çalışanı olan Emma Haruka Iwao, şirketin bulut bilişim hizmeti sayesinde yeni rakamları buldu.

Emma Haruka Iwao

Pi, bir dairenin çevresini çapına böldüğünüzde elde ettiğiniz sayıdır. İlk basamakları 3.14, herkes tarafından bilinir ancak aslında sayı sonsuz uzunluktadır.

Pi mühendislik, fizik, süper hesaplama ve uzay araştırmalarında kullanılır. Çünkü değeri dalgalar, daireler ve silindirlerin hesaplanmasında kullanılabilir.

Pi’nin daha uzun versiyonlarının peşinden gitmek, matematikçiler arasında uzun süredir devam eden bir eğlencedir.  Japonyalı Google çalışanı Iwao da çocukluğundan beri bu sayıya hayran kaldığını belirterek yeni dünya rekorunu kırmaya koyuldu.

Iwao’nun hesapladığı 31.4 trilyon basamak sayının hesaplanması için 170 TB veri gerekiyordu (Karşılaştırma için 200.000 müzik parçası 1 TB yer kaplıyor.) ve 25 sanal makinenin tamamlanması 121 gün sürdü. Bu sayıyı söylemek için 332.064 yıla ihtiyaç var. Dünya rekorunu kıran Iwao çalışmalarını genişletmeyi umuyor. BBC News’e verdiği demeçte, “Pi’nin sonu yok, daha fazla rakamla denemeyi çok isterim.” sözleriyle yeni rekorlar kırmak istediğini belirtiyor.

Kaynak: BBC