2018’in En Garip Robot Haberleri

1. SUUDİ ARABİSTANLI MEMUR ROBOT

2017’de Robot Sophia’ya vatandaşlık vermesiyle dikkat çeken Suudi Arabistan, bu yıl da krallığa bağlı bir kurumda kimlik taraması ve kendisine verilen diğer görevleri yerine getiren bir robotu göreve başlatmasıyla gündem oldu.

2. ROBOT ATLAS

Amerikalı teknoloji şirketi Boston Dynamics’in geliştirdiği robot Atlas’ın tüm vücudunu atik bir şekilde kullanabilmesi dikkat çekti.

3. TERMİNATÖR’E BENZEYEN RUS ROBOT

Terminatör filmindeki T-800 robotu Rus Yazılım Mühendisi Aleksandr Osipoviç’in geliştirdiği yazılım ve tasarımlarla geri geldi.

4. DÜNYANIN İLK ROBOT GENELEVİ

2018’de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Rusya’da bir girişimci, ziyaretçilerin ilgisini çekmek için dünyanın ilk robot genelevini açtı.

5. ROBOTLARIN ÇALIŞTIĞI OTEL

Japonya’da bir otel zinciri ülkedeki istihdam sorununu fırsata çevirerek robotların çalıştığı bir otel kurdu. Dört dil bilen robotlarıyla müşterilerine farklı bir deneyim sunan otel, odalarındaki teknolojik donanımla da dikkat çekiyor.

6. İNGİLİZ PARLAMENTOSU’NDA KONUŞAN ROBOT PEPPER

SoftBank Robotics‘in ilk sosyal insansı robotu Pepper, İngiliz Parlamentosu’nda bir oturuma katılarak, kendisine teknolojiyle ilgili yönlendirilen soruları yanıtladı.

7. ROBOT ASİMO EMEKLİ OLDU

Honda’nın 2000 yılında piyasaya sürdüğü Robot Asimo, günümüz şartlarında birçok yeniliğin gerisinde kaldığı için emekliye ayrıldı.

8. İLK YERLİ ROBOTUMUZ ADA

Son insansı robot haberimiz de Türkiye’den gelsin. AkınSoft tarafından geliştirilen Robot Mini Ada sahnede dans ederken düşmesiyle gündem oldu. Esas olaylar bu üzücü haberden sonra başladı: Mini Ada’nın kaza geçirdiği haberini alan diğer robot arkadaşları onu hastanede ziyaret etti. Ada’nın sorduğu ilk soru ise şu oldu: “Konyaspor’un durumu ne oldu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir