3D Baskı Makinesiyle Renk Değiştiren Eşyalar Üretmek

Dikroik cam, MS 4. yüzyıldan beri kullanılan, bakış açısına bağlı olarak farklı renklere bürünen bir ilginç bir malzeme. Şimdi, Hollandalı bilim insanları dikroik camın yarattığı etkinin 3D baskılı nesnelerde kullanılmasını sağlayan bir madde ürettiler.

Wageningen Üniversitesindeki bir araştırma ekibinin bulduğu malzemeyle 3D baskı makinesinde üretilen eşyalar ışık kaynağıyla görüntülendiğinde, nanopartiküller ışığı yansıtır ve tüm nesnenin mat kahverengi görünmesine neden olur. Işık kaynağı nesnenin diğer tarafındaysa ışık, parçacıkların içinden geçerek nesnenin yarı saydam mor görünmesine neden olur.

Ticari hale geldikten sonra, malzeme kullanıma hazır 3 boyutlu yazıcılarda herkes tarafından kullanılabilecek. Bu malzeme, sanat eseri ya da mücevher üretmek için ya da ışığın bazı renklerinin geçmesine izin veren optik lensler gibi eşyaları basmak için de kullanılabilir.

Bilim insanları şimdi farklı tür nanoparçacıklar ve baskı malzemeleri kullanılarak üretilebilecek etkilere bakarak teknolojiyi geliştiriyorlar.

Araştırma hakkında bir makale yakın zamanda Beilstein Nanoteknoloji Dergisi’nde yayınlandı. 3D baskılı renk değiştiren maddeleri aşağıdaki videoda görebilirsiniz.