5G ‘deki Yeni Açık Güvenlik Gözetim Teknolojilerine Avantaj Sağlıyor

Üzerinde çalışmalar devam eden 5G hücresel mobil iletişim protokolünde yeni bir güvenlik açığı keşfedildi. Araştırmacılar bu yeni açığı 3G ve 4G standartlarını etkileyen önceki güvenlik açıklarından daha şiddetli olarak tanımladılar.


Ayrıca, 5G’nin yanı sıra, bu yeni güvenlik açığı eski 3G ve 4G protokollerini de etkileyerek, gözetim teknolojisi satıcılarına, tüm modern telefon protokollerinde çalışan yeni nesil IMSI alıcıları oluşturmak için kötüye kullanabilecekleri yeni bir kusur sağlıyor.

Bu yeni güvenlik açığı, geçen yıl yayınlanan “3G, 4G ve Yaklaşan 5G AKA Protokollerinde Yeni Gizlilik Tehdidi” adlı bir araştırma makalesinde ayrıntılı olarak açıklandı. Araştırmacılara göre, güvenlik açığı, bir kullanıcının telefonu ile hücresel ağlar arasında kimlik doğrulama sağlayan bir protokol olan Kimlik Doğrulama ve Anahtar Anlaşması anlamına gelen AKA’yı etkiliyor.

AKA protokolü, bir telefon ile hücresel şebeke arasındaki iletişimi şifrelemek için pazarlık yaparak ve anahtarlar oluşturarak çalışır.