Apple, 5G Telefonları 2021’den Önce Çıkaramayabilir

İlk 5G Android telefonlar bu yıl piyasaya çıkacak. Peki, Apple ne zaman 5G iPhone çıkaracak?

Söylemesi zor. Önceki haberler, Apple’ın 2020’de bir 5G iPhone’u piyasaya süreceğini öne sürdü, ancak şimdi bir UBS analisti, şirketin gelecek nesil hücresel bağlantılarını destekleyen bir cihaz sunamayacağına inanıyor.

CNBC’de bir yayında UBS analisti Timothy Arcuri, Apple’ın 2020 yılında 5G iPhone çıkaramama potansiyeli olduğunu söyledi. Sebep olarak da Apple’ın bir iPhone için 5G modemlerini zaman içinde temin edemeyeceğini öne sürdü Bununla birlikte, eğer Apple “büyük teknik engel”in üstesinden gelirse, Arcuri’ye göre 5G iPhone’u 2021’de çıkarabilecek.

Apple’ın gelecekteki iPhone’lar için 5G modem alma konusundaki problemleri bilinmeyen bir konu değil. İPhone 7’den önce Apple, Qualcomm’un daha hızlı indirme hızına sahip olduğu için yalnızca hücresel “temel bant” modemlerini kullandı. Ancak Apple, bir süre sonra tek modem tedarikçisi olarak Qualcomm’la çalışmaktan vazgeçti. İPhone 7 ve 7 Plus’ta, bazı sürümler Qualcomm modemlerle, bazıları da Intel modemlerle çalışıyordu.

Ardından ertesi yıl, Apple işleri daha da ileri götürdü ve Qualcomm modemlerini kullanmaktan tamamen vazgeçerek iPhone 8 ve X için Intel modemlerine geçiş yaptı.

Apple’ın şu an karşılaştığı sorun, herhangi bir tedarikçiden 5G modem almak. Her ne kadar Intel’in Apple’a iPhone’lar için 5G modem tedarik edeceğine inanılıyor olsa da Arcuri, Intel’in 5G modemlerinin gelecek yıl için hazır olacağını düşünmüyor.

Bununla birlikte, Apple’ın yeni hücresel teknolojileri kullanmakta “ilk” olma gibi bir amacı asla olmadı. Orijinal iPhone, 3G’nin 2007’de norm olma yolunda ilerlemesine rağmen, 2G’yi destekledi. Apple 5G ağları 5G iPhone piyasaya sürmeden önce biraz daha olgunlaşana kadar beklerse bizi şaşırtmaz.

Apple, 2021 yılına kadar bir 5G iPhone yayınlayamazsa, teknik olarak 5G’ye geç kalacak.

Kaynak: www.mashable.com