Creative Commons Lisansları Nedir?

Herkesin kullanımına açık ve ücretsiz lisanslar topluluğu olarak kendini tanıtan Creative Commons lisanslarından bahsetmekte fayda var.

Öncelikle şu soruyla başlayalım: Nedir bu Creative Commons ve lisansları?

2001 yılında kurulan ve kullanıma geçen Creative Commons’ı internet üzerinde bilginin lisanslanarak tekrar tekrar kullanımına olanak veren bir organizasyon olarak tanımlayabiliriz. Herkesin kullanımına açık lisanslarla üretilen bir eserin internet üzerindeki kullanım koşullarının eser sahibi tarafından belirlenebilmesini sağlar. Yani mülkiyet lisanslarında gördüğümüz ‘’Her hakkı saklıdır’’ ibaresine karşı ‘’bazı hakları saklı’’ ibaresiyle çalışır.

Creative Commons kullanıcılara altı farklı lisans seçeneği sunar.

Bu lisans seçeneklerini kısaca anlatmak gerekirse:

Atıf CC- BY:

Bu lisans, kullanan kişilere orijinal eserden alıntı yaptıkları sürece, eserinizi dağıtma, karıştırma, ince ayar yapma, ya da üzerine çalışma haklarını verir. En kullanışlı CC lisans tipi olarak bilinir.

Atıf-Aynı Lisansla Paylaş 
CC BY-SA:

Bu lisans, eseri /ürünü kullanan kişilere kendi eserlerini de aynı lisanla lisansladıkları sürece üzerinde çalışma hakkı verir. Örnek vermek gerekirse Wikipedia bu lisansı kullanmaktadır.

Atıf-Türetilemez 
CC BY-ND:

Bu lisans tipi, size atıf yapıldığı sürece, eserin değiştirilmeden ticari ya da gayri-ticari dağıtım hakkını verir.

Atıf-Gayriticari 
CC BY-NC:

Sadece ticari amacı olmayanların eserinizin üzerinde oynama ve geliştirme yapmalarına izin verir. Fakat geliştiricilerin yeni eserleri gayri-ticari olmak ve size de atıfta bulunmak zorunda olmasına rağmen, ortaya çıkan türetilmiş eserlerini aynı şartlar ile lisanslamak zorunda değildir.

Atıf-Gayriticari-Aynı Lisansla Paylaş 
CC BY-NC-SA:

Bu lisans diğerlerinin ticari olmayan amaçla eserinizi  üzerine geliştirerek kendi eserlerinde kullanmasına izin verir ve kullanan eserin orijinal lisansının aynısı ile yeni ürünü lisanslamalıdır.

Atıf-Gayriticari-Türetilemez 
CC BY-NC-ND:

Çok sınırlayıcı bir lisans tipidir ve  Eserler size alıntı vererek indirilebilir ya da paylaşılabilir ancak değiştirilemez ve ticari amaçla kullanılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir