Dünyanın En Büyük Uçağı Stratolaunch Jet İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Stratolaunch’ın geçtiğimiz ekim ayında vefat eden kurucu ortağı Paul Allen’ın büyük hayalini gerçekleştirmek için dünyanın en uzun kanat açıklığına sahip, altı motorlu dev uçak Kaliforniya’daki Mojave Çölü üzerinde başarılı bir ilk uçuş gerçekleştirdi. Jet iki buçuk saat boyunca uçtu, saatte maksimum 304 kilometre hıza ve 17.000 fit’e (5.118 metre) kadar irtifalara ulaştı.

Stratolaunch’ın CEO’su Jean Floyd verdiği bir demeçte, uçağın “muhteşem” bir iniş yaptığını belirterek “Bu görkemli kuşun uçuşunu şahsen izlemek ve Paul Allen’ın hayallerinin benim gözlerimin önünde canlandığını görmek benim için duygusal bir andı. Bu olağanüstü başarının bir parçası olmamı sağladığım için Paul’a teşekkür ederim, diye fısıldadım.” dedi.

Test pilotu Evan Thomas, uçuşun genel olarak “fantastik” olduğunu belirterek uçağın öngörüldüğü gibi uçtuğunu söyledi.

Uçak, diğer kanatlardan daha uzun kanat açıklığı olan 117 metreye kadar uzanan devasa kanadının merkezinin altındaki bir zamanda üç adet uydu yüklü roket taşıyacak şekilde tasarlandı. 35.000 fit (10.668 metre) yükseklikte, roketler serbest bırakılacak, motorlarını ateşleyecek ve uzaya fırlayacak.

Bu tür hava fırlatma sistemlerinin avantajları sayısız havaalanı kullanabilmeyi ve hava, hava trafiği ve okyanus alanlarındaki gemi trafiğinden etkilenebilecek sabit fırlatma sahalarının sınırlandırılmasını önlemektir.

Kaynak: ABC News ve Reuters