Düzenli Olarak Uygulama Güncellemesi Yapıyor muyuz?

Dijital güvenlik şirketi Avast’ın yıllık raporuna göre, dünya çapında kurulu PC uygulamalarının yarısından fazlası güncel değil. PC Trends Report 2019 başlıklı rapora göre sırasıyla Adobe Shockwave, VLC Media Player ve Skype programları güncellemelerin en çok ihmal edildiği programlar olarak gösteriliyor. Ayrıca Avast’ın raporunda, masaüstlerinin kullanımda olmasına rağmen kullanıcıların yüzde 67’sinin dizüstü bilgisayar ve tablet seçtikleri belirtiliyor.

Dünya genelinde 163 milyon cihazdan elde edilen anonim ve toplanmış verilere dayanarak hazırlanan rapor, dünya çapında kurulu PC uygulamalarının yüzde 55’inin eski olduğunu ve PC kullanıcılarının güvenlik saldırılarına karşı savunmasız kaldığını gösteriyor.

Microsoft Office, Avast’ın okuduğu tüm bilgisayarların yüzde 45’ine sahip olduğu kurulumu ile PC’lerde en popüler uygulama olarak geliyor. Raporda, Office paketinin yeni sürümlerinin düzenli olarak güncellemeler almasına karşın, milyonlarca kullanıcının artık desteklenmeyen eski sürümleri kullandığı belirtiliyor ve hatta dünya çapındaki kullanıcıların yaklaşık yüzde 16’sının Ocak 2017’de resmen Microsoft tarafından emekli olan ve artık desteklenmeyen Windows Live Essentials’a sahip olduğu vurgulanıyor.

http://www.avastkorea.com/documents/avast2019/Avast_PC_Trends_Report_2019.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir