Elektrik Dalgalarıyla Soyut Sanat: Benjamin Francis Laposky

İlk bilgisayar grafiklerini yapmakla ve soyut sanat yaratma aracı olarak osiloskop (Elektrik gerilimindeki zamana bağlı olan değişimleri görebilmemizi sağlayan bir ölçüm cihazı.) kullanmasıyla ünlenen ve 1953’te Cherokee’deki Sanford Müzesi’nde elli fotoğraftan oluşan “Oscillons” (osilogram tasarımları) adını verdiği sergisiyle elektronik sanatın öncüsü olarak kabul edilen Ben F. Laposky 1914 yılında Cherokee’de doğdu.

Laposky ve osiloskop makinesi

1946’da Laposky, fotoğraf sarkaç izleri ve harmonografi makinesi desenleri ile çalışmaya başladı. 1947’de Popüler Bilim isimli dergide, sarkaç eğrilerini yöneten formüle dayanan basit dekoratif kalıplar üretmek için osiloskoplar gibi televizyon test ekipmanlarının kullanılmasını öneren bir makaleyi okudu. Bu onun hayal gücünü artırdı ve fikri araştırmaya başladı.

1950’de Laposky, “elektrik bileşimleri” olarak adlandırdığı soyut sanatını yaratmak için sinüs dalgası jeneratörleri ve elektronik devreleri olan bir katot ışınlı osiloskop kullandı. Osiloskop ekranında gösterilen bu elektriksel titreşimleri daha sonra hareketsiz fotoğraf yöntemiyle kaydetti. Daha sonraki çalışmalarında, desenleri renklendirmek için değişken hızda motorlu döner filtreler de ekledi.

Scripta Mathematica isimli dergide ilk Oscillon fotoğraflarını 1952’de yayımladı. Laposky’nin çalışmaları dünya çapında 250’den fazla kitap, dergi, gazete, reklam ve sanat eserinde yer aldı.

1952’de Laposky çalışmalarını Cherokee’deki Sanford Müzesi’nde “Elektronik Soyutlamalar” başlıklı tek kişilik bir sergide sergiledi ve daha sonra gezici bir sergi olarak, 1952-1961 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’da sanatseverlerin beğenisine sundu.

Laposky’nin sanatı toplamda 160’dan fazla kez yayınlandı ve 1960’ların ortalarında bilgisayar grafiklerinin ortaya çıkmasından önce 200’den fazla sergide sergilendi.

Ben F. Laposky 2000 yılında Cherokee’de öldü. Orijinal tek kişilik siyah beyaz osilos şovu, 52 ek renkli görüntü ile birlikte Sanford Müzesi tarafından kontrol ediliyor ve bazen sergileniyor. Müzenin koleksiyonunda Laposky’nin bahsedildiği çeşitli ticari eserler ve kitaplar da yer alıyor.