Elektrikli Otomobiller İçin Rekabeti Dengeleyebilecek Bir Akü Tasarımı: EMBATT

Elektrikli araçların geniş çapta kabul görmesini engelleyen en büyük engellerden biri  menzil kaygısıdır. Şu zamana kadar üretilmiş elektrikli araçlar şarj başına ortalama 160 km gidebiliyor. Bu menzil mesafesiyle elektrikli araçlar şimdilik benzinli araçlarla menzil mesafesi bakımından rekabet edemiyor.

Fakat , Avrupa’nın en büyük uygulamalı bilimler araştırma ve geliştirme organizasyonu olan Fraunhofer oyunun dengelerini biraz daha eşitlemek için kolları sıvamış. Enstitünün üzerinde çalıştığı elektrikli otomobil pili menzilini 1000 km’ye kadar çıkarabilecek.

Fraunhofer’in fikri, batarya paketlerindeki yuvaları ve bireysel bağlayıcıları benzer levhalarla değiştirmek. Pil hücrelerini yan yana koymak yerine, geniş bir alana doğrudan üst üste üst üste konacak ve akımı yüzeyinde taşıyacak plakalarla kaplanacaktı. Bu sadece tasarımı basitleştirmekle kalmaz, aynı zamanda direnci daha da azaltır ve daha fazla elektrik elde edilmesini sağlar.

Fraunhofer tasarımında, bu iki kutuplu plaka, her iki tarafı da polimerler ve elektriksel olarak iletken malzemelerle karıştırılmış bir toz seramikle kaplanmış metalik bir bant şeklindedir. Seramik, bandın bir tarafı anot ve diğeri kaplamanın formülasyonuna bağlı olarak katot gibi davranan bir enerji depolama ortamı görevi görür. Fraunhofer, bu düzenlemenin kolay üretim ve uzun hizmet ömrü için izin vereceğini söylüyor.

Tüm bunların bir sonucu olarak, elektrikli otomobillerin orta vadede 1.000 km  menzil veren, daha fazla yer kaplamayan veya ağırlık katmayan daha büyük piller taşıyabiliyor olması.

EMBATT şu ana kadar laboratuara kapatıldı, ancak Fraunhofer ve ortakları 2020 yılına kadar test araçlarına kurulum için teknolojiyi geliştirmek için çalışıyor.