Eskiye Dönüp İstanbul’u Hayalle’mek

Hepimiz yaşadığımız şehrin sokaklarını, caddelerini, tarihini ve insan hikayelerini merak ederiz. Özellikle de merak ettiğimiz şehir İstanbul olunca adım attığımız her yerde bir yaşanmışlık ve insan hikayeleri çıkar karşımıza.

Son zamanlarda haritalandırma teknikleri sık sık karşımıza çıkıyor. Bir şehrin suç haritaları, gelir haritaları, harcalama haritaları gibi. Sosyal medyaya ve internete entegre oldukça artık kurumlar da bu haritaları sosyal medya hesapları üzerinden yayımlamaya başladı. Ve bu haritalar büyük bir veri kaynağını oluşturuyor.

Fakat size anlatmak istediğimiz bu hesap özellikle İstanbul tarihinin meraklıları için inanılmaz bir görsel kaynak oluşturuyor. Birçoğumuzun da sosyal medyadan takip ettiği Hayalleme’den bahsedeceğiz.

Hayalleme için bazıları –parapsikoloji tabiri olsa da- bir İstanbul reimajinasyonu diyor. Yani İstanbul’a ait yer mekan ve yaşanmışlıkları tekrardan hatırlatan bir hesap. Zaten paylaşımlarına ve içeriklerine de bakacak olursak böyle olduğunu görüyoruz.

Sitesindeki Hakkında bölümüne bakınca “ daha iyi bir İstanbul hayali ile Haziran 2008’de yayına başlayan internet sitesidir” tanımını görüyoruz. Görmeyi bilen her insanın her noktasında şaşırtan kendisine tekrar hayran bırakan İstanbul’un hikayelerini,eserlerini ve yaşanmışlıklarını tanıması için rehberlik ediyor.

Çok büyük bir görsel arşive sahip ve bunun için çok geniş kapsamlı görsel, makale,gezi notları, günlükleri taradığı belli. Böylece İstanbul ve İstanbul’da yaşayan insanlar hakkında çok büyük bir bilgi havuzu gözlerimizin önünde birikiyor diyebiliriz. Hatta yapmamız gereken tek şey Hayalleme’yi takip etmek. Sosyal medyada faaliyet göstermesi insanların da bu bilgi birikimine ortak olmasını ve sahiplenmesini kolaylaştırıyor. Özellikle genç neslin sosyal medya kullanımına olan eğilimini düşünecek olursak,Hayalleme özellikle genç neslin İstanbul’a ve tarihine olan merakını pekiştirerek şehre bakışını değiştiriyor.

Sitesindeki ‘Editörün Seçtikleri’ bölümü inanılmaz güzel bilgilerle dolu. Karşınıza bir binanın, sokağın ya da bir kişinin hikayesi de çıkabiliyor, Eski İstanbul’un çeperinde oluşturulmuş gezi rotaları da.

Kısacası İstanbul’a dair merakınız varsa ve Hayalleme’yi takip etmiyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz.

Hayalleme’nin sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Twitter Adresine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.