Fotoğrafçılık Tarihimizi Renklendiren Osep Minasoğlu

Bugün size bu topraklardan çıkan ve fotoğrafçılık tarihimizi renklendiren bir fotoğrafçıyı anlatacağım: Osep Minasoğlu. 6 Ağustos 2013’te kaybettiğimiz fotoğrafçı Türkiye’de en yaratıcı stüdyo ve set fotoğrafçılarından biridir.

26 Şubat 1929 yılında Samatya’da dünyaya gelir. İtalyan okulunda eğitime başladıktan sonra, Saint Benoît Fransız Lisesi’nde öğrenimine devam eder. Ermeni olan sanatçının ailesi Varlık Vergisi’ni ödemekte güçlük çekmesi nedeniyle eğitim hayatını bırakır.

Fakat bu olay ona farklı bir kapı açar. Kodak şirketinin Beyoğlu’ndaki ofisinde çalışmaya başlayarak fotoğrafçılık hayatının da temellerini atar. Bu noktadan sonra hayatındaki her atılım fotoğraf ve fotoğrafçılık üzerine olur Minasoğlu’nun.

Mesela sanatçı; Türkiye’de ilk renkli fotoğrafı çeken kişidir. Renkli fotoğraf tekniği kullanımı ise Osep Minasoğlu’nu Türkiye’deki fotoğrafçılardan farklılaştırmıştır. Kendisi aynı zamanda 35 mm sinema filmini dia yani pozitif haline getiren dünyadaki ilk kişidir.


6 – 7 Eylül 1955 olaylarından sonra, yaşadığı baskılara dayanamaz ve Paris’e gider. Profesyonel Fotoğrafçılar Sendikası’na bağlı bir okulda eğitim almaya başlar ve Société Romaphot adlı bir laboratuvarda çalışmaya başlar.


1962 yılında Paris’te öğrendiği tekniklerle İstanbul’a geri dönen fotoğrafçı,ülkedeki sanat camiası için bir efsane olacak “Stüdyo Osep”i kurar. Anadolu’nun her köşesinde fotoğraf turlarına da çıkar.

Stüdyo Osep’te fotoğrafçılığın bilinen sınırlarını zorlar. Bir süre sonra ilgiden dolayı Beyoğlu’ndaki bin metrekarelik stüdyosunda çok büyük ölçülerde fotoğraf baskılarında renkli fotoğraf çalışmalarına kadar birçok farklı alanda üretime geçer.


Minasoğlu, bu dönemde ülkemizde olmayan fotoğraf ekipmanlarını da getirip kullanmaya başlamıştır. Farklı çalışmalarından dolayı kapısını kimler çalmamıştır ki, Zeki Müren, Yılmaz Güney, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır, Sadri Alışık, Türkan Şoray, Engin Çağlar, Feri Cansel gibi birçok sanatçıyı fotoğraflar. Minasoğlu’nun yaptığı çalışmalar sinema ve müzik tarihimizin görselleşmesinde büyük katkılar sağlar.

Görsel dünyamızı ve fotoğrafçılık tarihimizi renklendiren bu büyük sanatçı hayatının son demlerinde maddi problemlerle boğuşur. Stüdyo kapanır ve edindiği bir fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekip hayatını idame ettirmeye çalışır.

Yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı Osep Minasoğlu, 6 Ağustos 2013’te Bomonti’deki Petites Soeurs Bakımevi’nde hayata gözlerini yumdu.

2008 yılında Agos gazetesinde yayımlanan kendisiyle yapılmış röportaja şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/5412/osep-minasoglu-ile-bellegin-kadrajinda


Ayrıca kendisiyle ilgili 2009 yılında Aras Yayıncılık’tan yayımlanan “Stüdyo Osep” isimli bir kitap da mevcuttur. Tayfun Serttaş’ın bu çalışmasını ilgilerinize sunarım.