Gazetecilik İçin Bir Telefon Numarası ve Mail Adresi Yeterli Mi?

Murathan Birinci

Gazetecilik çok farklı bir noktaya gelmiş durumda. Yeni platformlar ile pek çok farklı mecra üzerinde bilgi/haber vermek mümkün.

Gazeteciliği, kamu yararına, kamuya bilgi verme faaliyeti olarak düşünürsek, bilgi aktarabileceğiniz her mecra sizin için artık bir gazetecilik aracıdır. “Her yerden kovulsam bile, duvara yazarım” söyleminden hareketle, duvar bile bir gazetecilik aracı olabilir.

Elektronik medya ve İnternet gazeteciliğinde yaşanan gelişmeler ile çok farklı gazetecilik türleri ile karşılaştık. Veri gazeteciliği, Slow Journalism gibi gazetecilik türleri yanında, podcast yayıncılığı, infografik gazeteciliği, video yayınları dikkat çekmeye başladı.

Okuyucunun/tüketicinin ilgi alanına göre içerik üretimi çok önemli bir noktaya geldi. Hayat o kadar hızlı akmaya başladı ki, insanlar habere aç ama bu haberi nasıl en hızlı ve güvenilir şekilde alabilirim kaygısı içerisinde. Gündelik hayatın yoğun temposu içerisinde, haberi/bilgiyi en hızlı ve güvenilir şekilde nasıl verebileceğiniz sorusu akıllara düşünce, bir telefon numarası veya bir mail adresi bu çağda yeterli diyebiliriz.

Neredeyse her medya platformunun bir Whatsapp veya mail grubu var. Ama bu araçları, haftanın veya günün özetini vermek için kullanıyorlar. Peki bu araçlar, tam anlamıyla ve tek başına gazetecilik aracı olabilir mi?

Bu soruya rahatlıkla “evet” cevabını vermemiz mümkün. Gizlilik ve güvenliğe önem verilen bir dönemde Whatsapp önemli bir haber verme aracı olabilir. Belli bir çalışma sonucu binlerce telefon numarasının bulunduğu bir Whatsapp grubunda, her gün basın bültenlerinin yanında, temel tasarım bilgileri ile infografikler ve basit kurgu bilgisi ile video içerikler hazırlayıp paylaşabilirsiniz. Ama bunu, basın kuruluşlarının Whatsapp haber hatları ile karıştırmamak lazım.

Ayrıca, mevcut bir mail adresi ile geniş bir takipçi kitlesine ulaşmanız mümkün. Sağlamış olduğunuz güvenle, mail grubunuza dahil olan haber tüketicilerine, nitelikli bir içerik servis etmeniz mümkün olacaktır.

İnternet bağlantısı kurabileceğiniz her noktadan yapabileceğiniz bu gazetecilik uygulamaları için temel düzeyde tasarım ve kurgu/montaj bilgisi, haber yazım kurallarına hakimiyet ve güvenilir haber kaynaklarınızın olması yeterli olacaktır. Okuyucuya, günün her saati, yoğun gündelik tempo içerisinde, elinde bulundurduğu mobil cihazı ile nitelikli haber sunmanız, oluşturduğunuz platformun sağladığı güvenle daha geniş kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Çok düşük maliyet ile günün her saati, her yerden haber üretimi gerçekleştirmenizin mümkün olduğu telefon ve mail adresi varlığı, internet sitesine bile ihtiyaç duymayacağınız bir yapıyı beraberinde getiriyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir