Gazetecilikte Yaşanan Teknolojik Devrimi Kaçırmamak Lazım

Murathan Birinci

Mevcut yerel ve ulusal gazetelerin pek çoğu aynı yapı ile devam etmeleri durumunda 5 – 10 sene sonra kendilerini bitirecek şekilde mesleği icra ediyorlar. Ruhsuz ve gençlere hitap etmekten uzak bir çizgide ilerliyorlar. Birbirinin benzeri İnternet siteleri ve gazete tasarımları en göze çarpan özellikler.

Gazeteleri, yaşça büyük insanlar takip ediyor. Gençlere yönelik en büyük eleştiri ise gazete okumamaları. Ama şunu sormak gerekiyor: Genç tüketicilerin ilgisinin çekecek içerik üretimi yapılıyor mu?

Dünyada çok sayıda gazete ve internet sitesi, teknoloji kullanımının sınırlarını zorlamaya başladı. İsveç merkezli J++, çalışanları tarafından kodlanan yapay zeka ile abonelerine iki saniye gibi kısa bir sürede hazırlanan basın bültenleri gönderiyor. İki çalışanın 45 dakikada yaptığı iş, yapay zeka tarafından iki saniyede gerçekleşiyor.

Gündemde olan bir başka konu ise, tasarım yapabilecek yapay zeka programları.. Ayrıca, internet sitelerinde ki imla hatalarını bulup düzeltecek redaktör yapay zeka üzerine çalışmalar devam ediyor.

Dünya üzerinde, üretmiş oldukları içeriklerin, kaynak gösterilerek veya gösterilmeden kullanıldığını tespit eden yapay zeka kullanan medya kuruluşları var.

Norveç merkezli bir internet sitesi, haberlere yapılan yorumların hakaret içermesi ve düşük nitelikte olmasından dolayı, habere yorum yapılabilmesi için önce haberle ilgili iki soru soruyor. Sorular doğru cevaplanırsa yorum yapılmasına izin veriliyor.

Bahsettiğimiz medya kuruluşları, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ağlarını aktif olarak kullanmalarına rağmen, Youtube, Instagram ve Periscope gibi ağları öne çıkarıyorlar. Her ağın ve içerik türünün tüketicisi farklı olduğu için ilgiye göre içerik üretimi gerçekleşiyor. Mesela; istatistik verileri içeren bir haber düz bir metin olarak haber sitesinde verilerek bırakılmıyor. İnstagram hesabında, infografikler içeren bir afiş, Youtube’da bir dakika kadar süren ve konu hakkında grafikler içeren animasyon veya video, Periscope kanalı üzerinde de konu ile alakalı canlı yayınlar paylaşılıyor. Bu sayede farklı içerik tüketicileri için ilgi çeken üretimler gerçekleşiyor. Yapılan araştırmalar ise, gençlerin bu tarz içerik üreten medya kuruluşlarını tercih ettiği yönünde. Gençler, İnstagram’da, Youtube’da… Geleceği görenler, teknolojik nesile, teknoloji ile ulaşmayı tercih ediyor.

Medya dünyasında kodlama ile yaşanan yenilikler büyük bir coşkuyka karşılanıyor.

Rutin habercilik ve son dakika haberciliği sona eriyor. Anlık değil, sürekli gelişen ve sürekliliği olan haber dönemi doğuyor. Rutin olabilecek bir haber, uzman görüşleri, infografikler, animasyonlar ve canlı yayınlar ile pekiştiriliyor.

Eleştiriler arasında teknolojinin bu boyutta kullanılmasının işssizliği arttıracağı yönünde görüşler var. Ancak, yeni nesil medya kuruşları sahipleri buna katılmıyor. Tam tersi, çalışanların gazetecilik alanında yeni fikirler üretebilecekleri daha fazla zamanları olduğu, yeni üretilen fikirlerin patentlerinin alınması ile maddi olarak kazanç sağlandığı ifade ediliyor.

Yeni nesil gazeteciliğin, teknolojiye hakim ve teknolojiye yatırım yapan medya organları ile yükseleceği çok açık. Gençler ise bu elektronik ortama yönelecektir.

Ülkemizde ise, gazeteciliğe yatırım yapanlar, mesleği reklam alarak bir kazanç kapısı olarak görmeye devam eder ve dünyada yaşanan “medya teknoloji devrimini” kaçırılırsa artık takip edilemez noktaya gelecekler. Mevcut takipçileri giderek yaşlandığı yapı içerisinde tükenmeye mahkum olacaklar..

Gazeteciliğin yeniliğe ihtiyacı olduğu çok açık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir