Google Android Q Beta’nın Özellikleri

Google’ın mobil işletim sistemi Android Q Beta 1 yayımlandı. Bu yeni sürüm Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel 2, Google Pixel 2 XL, Google Pixel 3, Google Pixel 3 XL telefonlarda yüklenebilir.

Android Q Beta 1 sürümü telefona indirmek için:

-Öncelikle google.com/android/beta adresine girin

-Ardından Pixel için Android Beta programına kayıt yaptırın

-Programa kayıt olmanızla birlikte kısa süre içinde yükleme işlemini yapabileceksiniz. 

Peki, Android Q Beta’nın özellikleri neler?

Android Q sayesinde kullanıcılara konum izni konusunda çok daha fazla özelleştirme imkânı tanınıyor. iOS’ta olduğu gibi ‘uygulamayı kullanırken’ ya da ‘asla’ şeklinde tercih yapabiliyorsunuz. 

Android Q ile kullanıcılar uygulamaların fotoğraf, video ve müziklere erişimini kontrol edebilecek. Ayrıca, sistem dosyası seçicisi sayesinde İndirilen dosyalar üzerindeki hâkimiyet artıyor.

Açık kaynak kodlu AV1 codec sayesinde, Android Q’nun yüklü olduğu cihazlara medya sağlayıcılarının yüksek kaliteli video içeriği sunması mümkün olacak.

Ayrıca Google, Android Q ile birlikte geliştiricilerin uygulamalarının katlanabilir ve büyük ekranlarda nasıl davranacağını kontrol etmelerini kolaylaştırıyor.

Android Q’da geliştirilen “Paylaşma Kısayolları” sayesinde paylaşımlar sırasında uygulamalar arasındaki geçiş kolay bir şekilde gerçekleşiyor.

Android Q ile birlikte Google, kullanıcılara Wi-Fi ya da mobil veriyi etkinleştirebilecekleri bir panel gösteriyor. Böylece uygulamadan hiç çıkmadan internet bağlantısı aktifleştirilebiliyor.

Android Q kullanıcıları, fotoğrafların derinlik verilerini DDF formatında ayrı bir dosyada saklayabilirler. Bu sayede orijinal görüntü verilerini değiştirmeden yalnızca derinlik ve JPEG verileri talep edilerek fotoğraf çektirdikten sonra arka plan bulanıklığını değiştirmek mümkün olabiliyor.