Haberime Sponsor Olur musunuz?

Ekonomik koşulların giderek kötüleşmesi, medya finasmanı konusunda yaşanan sıkıntılar, gazete ve gazetecileri yeni finans kaynakları arama yoluna itti.

Günümüzde, holdingler tarafında finanse edilmek gazeteciler için büyük bir risk oluşturmakta. Çünkü garantisi yok. Çare; kendini finanse edebileceğin yeni yöntemler bulmak.

Sivil toplum örgütleri veya resmi kurumlar tarafından fonlanmak, fon siteleri üzerinden destek aramak, sosyal medya ağları üzerinde farklı reklam modelleri uygulamak ve sponsorluklar üzerinden kaynak yaratmak akla gelen finansman yöntemlerinden bazıları.

Son dönemde, en çok dikkat çeken yöntemlerden biri de, The Guardian tarafından da denenen sponsorlu haber yöntemi.

Bu yöntem sayesinde, bir kurum, kuruluş veya firma yapacağınız habere sponsor oluyor.

Mesela; sağlık ile ilgili bir haber hazırlıyorsunuz ve bu habere bir hastanenin sponsor olmasını talep ediyorsunuz. Hastanenin bunu kabul etmesi durumda, habere finans desteği sağlanıyor ve haber sahibi muhabirin isminin yanında, haberin hangi kurum tarafından sponsor desteği aldığı belirtiliyor.

Akla bazı şüpheler düşebilir. “Ama firmalar, habere müdahale edebilir” diyebilirsiniz. Ama The Guardian buna müsaade etmiyor.

Habere spondor olan firmalar, finans desteği sağlamak dışında haberin içeriğine müdahale edemiyor. Sadece konu önerebiliyorlar. Ama bildirilen konu üzerinden içeriğini oluşturma konusunda muhabir tek yetkili oluyor.

Haberleştirilen konu özellikle kamu yararı taşıyan bir içerikse, bu durum habere sponsor olan firma için olumlu bir izlenim yaratırken, içerik üreticisi için de rahat bir hareket alanı yaratıyor. Yapılan anlaşma gereği, haberin içeriğine müdahale edilmiyor olması da, haberin özgün kalmasını sağlıyor.

Sonuç olarak; sağlık, çevre, kadın hakları gibi konularda farkındalık yaratma açısından özellikle Avrupa’da habere sponsor olma yöntemi yaygınlaşmaya devam edecek. Sansür ve otosansür tartışmalarından uzak, hem muhabiri, hem sponsor olanı hem de kamuoyunu memnun edecek bir yöntem. Reklam var, nitelikli içerik var ve kamuoyu yaratma var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir