Hayat Kurtaran Teknolojik Yaya Geçidi

Ülkemizde yaya geçitleri birçok sürücü tarafından dikkate alınmasa da akıllı telefonlar ve otomotiv sistemleri gibi araçlar sayesinde hem yayalar hem de sürücüler şimdi eskisinden daha dikkatliler. Bunun ötesinde çeşitli ışıklar, elektronik işaretler ve bir uygulama ile çalışan deneysel yaya geçidi kazaların oluşmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Kore İnşaat Mühendisliği ve Yapı Teknolojisi Enstitüsünde bir ekip tarafından tasarlanan sistem, yaya geçidine yaklaşan yayaları tespit etmek için termal görüntüleme kamerası kullanarak çalışıyor. Kaza ihtimali tespit edildiğinde, sistem yaya geçidinin her iki tarafındaki asfalta yerleştirilmiş olan LED uyarı lambalarını aydınlatarak uyarı veriyor. Bu ışıkların 50 metreye (164 ft) kadar görünür olduğu söyleniyor, ancak sürücülerin görüşlerini kısıtlayacak kadar parlak değiller.

Bir araç daha sonra yaya geçidinin 30 m (98 ft) uzağına geldiğinde, sürücünün gömülü LED’leri kaçırması durumunda, yaya sürücüsünü uyarmak için yanıp sönen bir elektronik işaret beliriyor. Diğer taraftan yayalar, araçlara yaklaşmamaları konusunda üç şekilde uyarılıyor. İlk olarak, 10 km / s’den (6 mil / saat) daha hızlı seyahat eden bir otomobil algılanırsa, yayanın önündeki yere uyarı görüntüsü yansıtılıyor ki bu, telefonlarına bakan insanların dikkatini çekmek ya da yere bakma olasılığı daha fazla olan yaşlılar için iyi bir uyarı sistemi.

İkinci uyarıda sesli bir alarm çalıyor. Üçüncüsü ise bir uygulama yaya telefonunun titreşmesine ve kendi alarmını çalmasına neden oluyor.

Yaklaşık 1.000 aracı kapsayan saha testlerinde, sürücülerin yüzde 83.4’ü sistemin uyarılarına cevap olarak hızlarını durdurdu veya düşürdü. Ve 50 km / s hız sınırına (31 mph) sahip yollarda, yaya geçidine yaklaşan sürücüler, aynı yaya geçidine ilave uyarı sistemi olmadan yaklaşırken hızlarını neredeyse yüzde 20 oranında düşürdüler.

Proje lideri Dr. Jong Hoon Kim, “Sistem, trafik işaretleri ve yaya kazalarının yüksek olduğu kırsal karayollarındaki yaya geçitlerine kurulduğunda olağanüstü sonuçlar bekliyoruz. Sistemi geliştirmeye devam etmeyi amaçlıyoruz, böylece sürücüler navigasyon uygulamaları aracılığıyla yaklaşan geçişlerden haberdar edilebilirler ve ayrıca tehlikeli durumlar tespit edildiğinde araçlar otomatik olarak yavaşlayabilir.” sözleriyle sistemden beklentilerini açıkladı.

Sistemin kurulumunun yaya geçidi başına yaklaşık 13.300 ABD dolarına mal olacağı ve sosyoekonomik faydalarının bu harcamadan daha ağır basması gerektiği vurgulanıyor.