Hayvan Dostlarımızın Yararına Teknolojiler

Teknoloji sadece insanların hayatını kolaylaştırmak için değil, hayvanların yararına da kullanılır hale geldi. Bu doğrultuda birçok kişi, girişimci ve kurum çalışmalar yapıyor. İşte bu çalışmalardan bazıları:

ATIKLARLA ÇALIŞAN MAMA OTOMATLARI

Sokak hayvanlarına yardım etmek isteyen insanlar için birçok belediye ve kurum sokaklara mama ve su otomatları koymaya başladı. Bunlara örnek olarak Tuzla ve Kuşadası Belediyelerinin uygulamaya koyduğu projede hayvanseverler ambalaj atıklarını otomata atarak sokak hayvanlarının beslenmesine katkıda bulunabiliyor.

Tuzla Belediyesinin Mama Otomatı

HAYVAN SAHİPLENDİRME PLATFORMLARI

“Satın alma, sahiplen!” sloganının etkisiyle evcil hayvanların sahiplendirilmesi için sosyal medyanın yanı sıra www.sahibinden.com , www.petsbook.com , www.petcim.com ve www.petarkadas.com gibi sitelerde de ilanlar verilebiliyor.

KEDİ KUMU TEMİZLEME ROBOTU

Automated Pet Care Products, Inc. tarafından üretilen bu robot, kedi kumu temizliğini kolaylaştırmak için üretilmiş. Kediler küre şeklindeki bu cihazın içine girdiğinde, ağırlıkla aktifleştirilen sensör, hayvanı tespit eder. Kedi oradan çıktıktan yedi dakika sonra, küre otomatik olarak dönmeye ve atıkları bölmeden dışarıya doğru elemeye başlar.

EVCİL HAYVAN BULUCULAR

Evcil hayvanlarını evden kaçtıklarında bulmak isteyen hayvanseverler için üretilen ve GPS teknolojisiyle çalışan tasmalar, hayvanların yerinin cep telefonunda izlenmesini sağlıyor.

HAYVANLAR İÇİN ENGELLERİ KALDIRAN İCATLAR

Engelli ya da felçli hayvanların uyutulmamasını, onlara ikinci bir şans verilmesini hedefleyen girişimciler, tasarladıkları yürüteçler, protezler, destekleyiciler ve atellerle birçok hayvanın hayatını kolaylaştırıyor.

SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI

Bazı kuruluşlar ve duyarlı insanlar sokak hayvanlarına yardım için sosyal medya platformlarında açtıkları hashtaglerle yardım kampanyaları düzenliyorlar. Mesela geçtiğimiz günlerde Vodafone açtığı #BuMamaBenden hashtagiyle atılan tweetlerle sokak hayvanlarına mama yardımı yapılmasına vesile oldu.

Ayrıca hayvanlara zarar veren insanlara karşı sosyal medyada yürütülen kampanyalarla da yargı mensuplarının ilgisi çekilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir