NASA Hiroşima’nın İmha Gücünden 10 Kat Fazla Olan Meteor Patlamasınının Fotoğraflarını Yayımladı

NASA, geçen Aralık ayında Bering Denizi üzerinde patlayan bir meteorun çarpmasını, 1945’te Hiroşima’yı imha eden atom bombasının 10 katından daha büyük bir kuvvetle güç ortaya çıkarmış.

 NASA’nın Terra uydusundan aktardığı fotoğraflarla, 18 Aralık 2018’de saat 23: 55’te Dünya yüzeyinden 16 mil (26 km) yüksekte patlayan meteorun, 173 kilometrelik bir enerji açığa çıkardığı tahmin ediliyor. Bu durum onu ​​2013 Chelyabinsk olayından bu yana en büyük meteor patlaması yapıyor.

Cornell Üniversitesi’ne göre, Dünya her yıl 10 gram büyüklüğünde 84.000 meteor ve en çok da kum taneciklerinden daha küçük olan çarpıntılara çarpıyor. Bunların neredeyse tümü atmosferde yanıyor, ancak NASA yüzyılda iki ya da üç kez gezegenimizin, şehirleri saran bir patlama yaratacak kadar büyük ve uçucu olan meteorlar tarafından vurulduğunu söylüyor.

Neyse ki, son zamanlarda bildiğimiz tüm olaylar, nüfuslu alanlardan uzaktaydı, ancak 30 Hiroşima bombalarının gücüyle Rusya’nın üzerinde yüksek patlayan Chelyabinsk meteoru  hasara neden olmuştu. Patlama şehir merkezine yakın bir koordinatta yaşansaydı büyük bir felaket yaşanabilirdi.

Rusya’da yaşanan Chelyabinsk meteor çarpma olayı

Son NASA görüntülerinde, 173 kilometrelik Bering ateş topu, gölgenin alçak bulutlara karşı görünür olmasıyla, atmosferde yanarken meteorun yörüngesinde bırakılan uzun turuncu renkli bir ölçek olarak ortaya çıkıyor. Uzay ajansı, güvenlik duvarlarının oldukça yaygın olduğunu ve NASA Near Earth Object Studies Merkezi tarafından izlendiğini, ancak bunların büyük çoğunluğunun tehlikeli olmaktan daha eğlenceli olan küçük patlamalardan başka bir şey olmadığını söylüyor.