İlk Dijital Fotoğrafın Hikâyesi

1800’lü yıllardan bu yana fotoğraf teknolojisi sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde oldu. Bilgisayarların gelişimi fotoğraf teknolojisindeki değişimi de tetikledi. Bu gelişmeler ışığında bildiğimiz dijital fotoğrafların atası olan bir fotoğrafın hikâyesini anlatacağız: Gözlerinde şaşkınlık, dudaklarında hafif bir tebessüm bulunan bebeğin fotoğrafı…

1929 doğumlu Amerikalı mühendis Russell A. Kirsch 1951’de Ulusal Standartlar Bürosu’na (NBS), SEAC’yi kullanan Standart Doğu Otomatik Bilgisayarı ekibinin bir parçası olarak katıldı. SEAC, ABD’nin 1950’de hizmete giren ilk işletme programlı bilgisayarı oldu.

1957’de Kirsch’in ekibi fotoğrafların yüzeyleri üzerindeki yoğunluk değişimlerini izlemek için bir dijital görüntü tarayıcısı geliştirdi ve ilk dijital taramaları yaptı. İşte taranan ilk fotoğraf Kirsch’in üç aylık oğlu Walden Kirsch’in fotoğrafıydı. 5 cm x 5 cm ölçülerindeki bir alanda yalnızca 176 x 176 dizi olan 30,976 piksel olarak çekilen fotoğraf, Instagram profil fotoğrafı olabilecek büyüklükteydi. Bit derinliği, piksel başına sadece bir bitti, siyah ve beyazı orta derecede gri tonuyla göstermiyordu ancak farklı tarama eşikleri kullanılarak yapılan çeşitli taramaları birleştirerek gri tonlama bilgisi de elde edilebiliyordu.


Russell A. Kirsch

Dijital fotoğrafçılığın geliştirilmesindeki önemi nedeniyle, 2003 yılında Kirsch’in oğlunun taranmış fotoğrafı, Life World tarafından “Dünyayı Değiştiren 100 Fotoğraf” tan biri olarak seçildi. Orijinal görüntü Portland Sanat Müzesi’nde sergileniyor.  Kirsch NASA için çalışmadı ancak bu buluşu Apollo ay inişi de dâhil olmak üzere 1960’larda ve sonrasında uzay araştırmaları için çok önemli olmasına neden oldu. Sir Godfrey Hounsfield’ın CAT taraması gibi tıbbi gelişmeleri de Kirsch’in araştırmasına atfedilebilir.