Mekanik Parçalardan Oluşan Organik Formlu Heykeller

Bu yazımızda sizi ilginç eserlere imza atan bir sanatçı ile tanıştıracağız. Sanatçımızın adı Lex Talkington. İnstagram kullanıcılarının bazıları Talkington’ı tanıyor olabilir. Çünkü kendisinin eserleri İnstagram’da fenomen olmuş durumda.

Talkington, statik, kinetik ve etkileşimli formlarda heykelleriyle biliniyor. Eserlerinde metali işleme tekniğini ahşap ile buluşturuyor. Doğal formlar, eski-yeni çatışması ve bazen de gerçeküstü konular dikkat çekiyor.

İlk izleminde çılgın bir steampunk havası veren eserlerde Talkington kübizm, konstrüktivizm ve 20. yüzyıl başlarından gelen tasarım,bilim ve teknoloji çizgilerinden etkilenmiş.

Bu çalışmaların arka planında Talkington’un Grafik Tasarımı Bölümünde Güzel Sanatlar Lisansı ve yazılım mühendisliği deneyimi yatıyor.

Lex Talkington kendi tasarım mantığını ve eserlerini şu sözlerle açıklıyor:

“Yaptığım iş, bu doğal meraktan doğuyor ve parçaları tamamen yeni deneyimlere yeniden inşa etmek ve yeniden inşa etmek. Eserlerimde kullandığım nesneler en son vidaya kadar sıyrılıyor ve bu ham maddeler daha sonra organik olarak hayata döndürülüyor.”

Sanatçının sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.