MimbleWimble: Harry Potter’ın Dünyasından Çıkan Kripto Para

MimbleWimble adlı bir teknolojiyle çalışan bir kripto para, Harry Potter’ın gizemli dünyasından ilham alınarak ortaya çıkarıldı.

Harry Potter kitaplarında, dili bağlayan lanet, diğer sihirbazları düelloya sokmanın mükemmel bir yoluydu. MimbleWimble, ilgi çekici kökenlerinin yanı sıra, birçok insanın Bitcoin ve benzer blokajların en büyük sınırlamalarından biri olarak gördüğü bir şeye çözüm getiriyor: İşlemleri gerçekten özel tutma zorluğu.

Temmuz 2016’da, Tom Elvis Jedusor (Frasızca basımda Harry Potter’daki ana kötü adam olan Lord Voldemort’un ismine karşılık kullanılıyor.) Bitcoin araştırmacılarının uğrak yeri olan bir sohbet odasında bir bağlantı gönderdi. Voldemort’un belgesi, Bitcoin işlemleriyle ilişkili tanımlayıcı bilgileri gizleyecek bir blok zinciri sistemi olan MimbleWimble’la ilgiliydi.   

Jedusor’un sahnede ani ve kısa görünümüyle Bitcoin’in ortaya çıkması arasında paralellikler var. Bitcoin’in sözde yaratıcısı Satoshi Nakamoto da benzer bir şey yaptı. Kriptograflar için bir e-posta mesaj panosunda “birebir elektronik nakit” yapmayı anlatan bir makale bıraktıktan sonra, bir süre boyunca Bitcoin’in en eski geliştirici ekibi ile iletişim kurmak için kaldı ve sonra ortadan kayboldu.

Jedusor’un MimbleWimble makalesi, Bitcoin araştırma topluluğunda toplanan özel işlemlere ulaşmak için çeşitli fikirleri bir araya getirdi. Matematikçi Andrew Poelstra, Jedusor’un makalesinde yer alan bazı temel kavramlar üzerinde çalışma tecrübesine sahipti. İki yıl önce ilk dikkatini çekmeye başladığında, noktaları birleştirip Jedusor’un ne yaptığını görebilen çok az insandan biriydi. “Bunun çok büyük bir potansiyeli olduğunu anladım.” diyen ünlü matematikçi MimbleWimble’ı geliştirdi.

Harry Potter’a atıflarda bulunarak ortaya çıkarıkan MimbleWimble, hem işlemlerin gizli kalmasını sağlamak hem de blok zincirinin boyutunu önemli ölçüde küçültmek için kriptografik teknikler kullanıyor. Bu yüzden de kısa sürede gizliliği önemseyen kripto para takipçilerinden büyük ilgi gördü.