NASA, Drone Trafik Kontrol Sistemi Testleri Yapıyor

Dronelar her ne kadar yetenekli makineler olsalar da caddelerin güvenliğini kontrol etmek, teslimatları yapmak ve çukurları onarmak için şehirler üzerinde serbest bırakılmadan önce, yetkililerin tüm bu ekstra trafik için bir plan yapmaları gerekir. NASA, son dört yıldır buna bir çözüm geliştiriyor ve şimdi droneların en karmaşık gösterilerini gerçekleştirecekleri son test aşamasına geldi.

NASA’nın drone trafik yönetim sistemi, insansız uçakların istedikleri yere uçmakta özgür oldukları ve gökyüzüne bir düzen getirdiği Wild West tipi durumdan kaçınmak için bir çabadır. Buradaki fikir, genel havacılığın 500 ft’te (152 m) başladığı rakımın altında farklı görevler gerçekleştiren insansız uçaklara ayrılmış hava sahası koridorlarına sahip olmaktır.

Örneğin, video uçağı işleten hobiler için ayrılmış düşük hızlı bir hava sahası dilimi ve daha hızlı hareket eden uçağı için kenara yerleştirilmiş başka bir kanal görebilirsiniz. Bu sınırlar, uçağın seyir rotasından uçmasını veya sınırlı hava sahasına girmesini önleyen dinamik coğrafi çit yazılımı ile uygulanabilir.

NASA, İnsansız Hava Aracı Sistemi Trafik Yönetimi (UTM) olarak adlandırılan proje kapsamında sistemi ABD’de farklı yerlerde testler yapmak için Federal Havacılık İdaresi ile birlikte çalışmaya başladı. Bugün testin son aşamasının Texas A&M Üniversitesi’nde ve Las Vegas’taki Nevada Özerk Sistemler Enstitüsünde gerçekleştirileceğini açıkladı.

Burada NASA, UTM’nin kentsel alanlarda drone trafiğini nasıl güvenli bir şekilde koordine edebileceğini gösteren denemeler gerçekleştirmeyi beklemektedir. Bu çalışma; uçaktan kaçınma, dronedan uçağa iletişim ve otomatik iniş gibi teknolojilerin adımlarını attıracağı uçuşları içerecek. Çalışmaların sonuçları daha sonra yoğun alanlarda drone trafiği için kurallar ve prosedürler geliştirmek için kullanılacaktır.

NASA’nın UTM proje yöneticisi Ronald Johnson, “Bu aşama, bugüne kadar test edilecek zorlu bir kentsel ortamda faaliyet gösteren gelişmiş UAS gösterimini temsil ediyor. Nevada ve Teksas’taki ortaklarımız tarafından, Reno City ve Corpus Christi’nin de desteğiyle gerçek bir kentsel ortamda uçuş testleri yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.” sözleriyle projeyi anlattı.

https://www.nasa.gov/