NASA, Dünyadaki Ağaçları Ölçmek İçin Uzay Lazerleri Kullanıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki yeni sistem, bilim adamlarının ormanlarda ne kadar karbon depolandığını ölçmelerine yardımcı olacak.

NASA bilim adamları, ormanlarda depolanan karbon miktarını ölçmek için uzaydan gelen lazerleri kullanacaklar.

Ormanları incelemenin birkaç yolu var. Bilim adamları, doğada, ağaçların büyüklüğü ve şeklini ayrıntılarıyla anlatarak, yerde çalışabilirler. Ya da Dünya’nın 250 mil üzerinde bir lazer görüntüleme sistemi kullanarak ve tek tek ağaçların büyüklüğünü ve şeklini hesaplamak için saatte 17.000 milden fazla seyahat eden bir lazer görüntüleme sistemi kullanarak araştırma alanını dış kaynak olarak da kullanabilirler. İkinci yöntem oldukça hızlı sonuç getirir ve hassas ölçümler yapar.

Maryland Üniversitesinde coğrafi bilimler profesörü olan Ralph Dubayah ve NASA’daki bilim adamları, Uluslararası Uzay İstasyonuna yerleştirilmiş, araştırmacıların dünyanın ılıman ve tropik ilk üç boyutlu haritasını yapmalarına yardımcı olacak yeni teknolojiyi kullanıyorlar. Küresel Ekosistem Dinamiği Araştırması veya GEDI (“Jedi” olarak telaffuz edilir) ormanların üç boyutlu görüntülerini sağlayacak.

Mühendis Bente Eegholm, GEDI’nin alıcı teleskobunun birincil aynasını inceliyor.

Projede gelişmiş bir araç, uzay istasyonunun yörüngesindeki ormanlara girdikleri lazer darbelerini Dünya’ya gönderiyor ve uzay istasyonundaki GEDI teleskobuna geri dönen kirişlerin (yaprak, çıkıntılı bir dal veya ormanın doğduğu orman) ayrıntılı bir 3D haritasını sunuyor. Lazer, ağacın yüksekliğini ölçebiliyor ve ağaçların yoğunluğunu gösterebiliyor.

Ormanlar, fosil yakıtların yanmasıyla atmosfere salınan gezegen ısıtma karbondioksitini emer. Yalnız bırakıldığında, ormanlar büyük miktarda karbon dioksiti emer. Ancak insanlar tarım veya diğer projeler için toprağı temizlemek için ağaçları yaktıklarında, işlem havaya büyük miktarlarda karbondioksit gönderir. Ormanlarda ne kadar karbonun depolandığı tam olarak belli değil, bu nedenle ormanları korumanın veya geri almanın etkisini değerlendirmek zor. GEDI işte bu amaçla kullanılacak.