Nesneleri Dokunarak Algılayabilen Robotlar İçin Ucuz Maliyetli Eldiven

MIT, yapay zekânın insanların nesneleri dokunarak nasıl tanımladığını bulmasını sağlamak için tasarlanmış ucuz bir sensör eldiveni geliştirdi. Ölçeklenebilir Taktik Eldiven (STAG) olarak adlandırılan robot, gelişmiş robot manipülatörleri ve protez eller oluşturmak için kullanılabilecek kalıplar üretmek için 550 küçük basınç sensörü kullanıyor.

Eğer gözlerinizi kapatarak nesnelere dokunursanız insanların elleriyle bir şeyleri algılamada ne kadar başarılı olduklarını anlarsınız. Bu son derece değerli yeteneğe, robotistler ve mühendisler robotların da sahip olmasını istiyorlar. Eğer bu mümkün olursa robotlar çok daha hassas manipülatörlere sahip olabilir ya da engelli bireyler için protez eller çok daha gerçekçi ve kullanışlı olabilir.

Bunu yapmanın bir yolu, insanların dokunarak tanımlayabilmeleri hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplamaktır. MIT, bu verileri 550 basınç sensörüne sahip düşük maliyetli bir örme eldiven aracılığıyla toplamaktadır. Eldivenle elde edilen veriler birtakım aşamalardan geçirilip sınıflandırılarak bilgisayara aktarılıyor. Ekip bu yöntemle; soda tenekeleri, makaslar, tenis topları, kaşıklar, kalemler ve kupalar gibi 26 ortak nesneden 135.000 video karesi oluşturdu.

Ekipten Petr Kellnhofer “Ağımıza mümkün olan en iyi girişi sağlamak için çerçeveler arasındaki değişimi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Tek bir küme içindeki tüm kareler, nesneyi kavramanın benzer yollarını temsil eden benzer bir imzaya sahip olmalıdır. Birden çok kümeden örnekleme, bir nesneyi keşfederken farklı kavramalar bulmaya çalışan etkileşimli bir insanı simüle eder.” sözleriyle yaptıkları işi özetliyor.

Bu sistem yalnızca % 76 kesinlikle nesneleri tanımlamakla kalmayıp, aynı zamanda araştırmacıların elin onları nasıl kavradığını ve manipüle ettiğini anlamalarına yardımcı oldu.

Sistemin bir diğer avantajı maliyet ve hassasiyettir: Benzer sensör eldivenler binlerce dolara mal olup sadece 50 sensöre sahipken, MIT eldiveninde hazır malzemeler kullanıyor ve eldiven sadece 10 dolara mal oluyor.

Araştırma Nature’da yayımlandı.

Kaynak: MIT