Postacılık, Kuryelik ve Kargoculuk Meslekleri Tarihe Karışabilir

Paket dağıtımdaki insan unsurunun yakın gelecekte yok olacağı görülüyor. Amazon’un hava ve yer üstü özerk teslim robotlarını ve Starship’in elektrikli altı tekerlekli botunun yüzlerce şehri dolaştığını görmüş olabilirsiniz. Şimdi FedEx, SameDay Bot’u kullanmaya başlayacak.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu özerk teslim robotu, aynı gün ve son mil teslimatlarını yapmak için tasarlanmış.

FedEx’in genel müdür yardımcılarından Brie Carere, “FedEx SameDay Bot, yerel teslimatın yüzünü değiştirmek ve perakendecilerin, müşterilerinin artan beklentilerini verimli bir şekilde karşılamasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir yeniliktir. Bot, büyüyen e-ticaret piyasası için aynı gün, son mil teslimatının karmaşıklığını ve masrafını güvenli ve çevre dostu bir şekilde çözmek için devam eden misyonumuzda bir kilometre taşıdır.” sözleriyle robotu tanıttı.

Akülü elektrikli robot, işletmelerden işletmeye ve işletmeden müşteriye küçük paketler sunmak için Dean Kamen’in DEKA Geliştirme ve Araştırma A.Ş. ile birlikte geliştiriliyor.

Kaldırımlar ve yol kenarları boyunca yuvarlanabilse de, asfaltsız yüzeyler üzerinde titreyebildiğini, bordürlerin ve basamakların üstesinden geldiği de bildirildi. Ayrıca robotta mesajları veya araç durumunu göstermek için ön ve arka ekran panelleri de var.

Hedefe ulaştığında, menteşeli kargo kapıları ambalajı alması için sadece müşteri tarafından açılabilir.

FedEx, ilk pilot uygulamanın FedEx Office lokasyonları arasında gerçekleşmesiyle, yaz aylarında (Kuzey Yarımküre) Memphis’teki memleketinde SameDay Bot’u test etmeye başlamak istiyor. AutoZone, Pizza Hut, Target ve Walgreens dâhil birçok perakendeciye bir robot prototipi tanıtılmıştı ve erken tepkiler olumlu görünüyor.

Aşağıdaki videoda SameDay Bot’u izleyebilirsiniz.