Prof. Dr. Erdal Arıkan Huawei’in Kahramanı Oldu

Prof. Dr. Erdal Arıkan, “Kutupsal kodlar” araştırmasında, 5G teknolojisinin uygulama alanlarına hizmet verebilecek kodlama yöntemlerinden birini geliştirerek bilginin kablolu ya da kablosuz bir iletişim kanalı üzerinden aktarılması sırasında oluşan hataları sıfıra indirdi.  

Bu yüzden Shenzhen’de düzenlenen Global Strateji Zirvesi’nde Huawei’in Yönetim Kurulu Başkanı Guo Ping, “Prof. Dr. Erdal Arıkan sadece Türkiye için bir kahraman değil, iletişim endüstrisi için de bir kahraman. Arıkan, 5G hakkında bir bildiri yazdı. Biz de bu makalenin değerini anladık ve kendisiyle çalıştık. 5G’nin dünyadaki ilerlemesine büyük katkı sağladı. 5G, Türk teknolojisini kullanacak ve bu teknoloji dünyanın diğer bölgelerinde de hayata geçecek. 5G kodlamasında Türkiye önderlik etti. Türk halkı bununla gurur duyacak.” sözleriyle Profesör Arıkan’dan övgüyle bahsetti.

Huawei’ye göre 2025 yılında 2,8 milyar 5G kullanıcısı olacak. Bu sebeple şirket çok sayıdaki kullanıcıya ulaşmak için basit, güçlü ve akıllı sistemler geliştirmek için çabalıyor.  

Kaynak: Habertürk