Rock Yıldızlarının Sahnede Parçalayamayacağı Bir Gitar Üretildi

Bir rock yıldızı olmanın en havalı yanlarından biri, sahnede müziğin yarattığı coşkuya kapılıp elektro gitarı kırmaktır. Ancak Sandvik isimli mühendislik şirketi, 3D baskı kullanarak en sevdiğiniz rock yıldızlarının bile kıramayacağı bir gitar üretti. 50 mikron basılan metal gitar, gitar virtüözü ve destroyer Yngwie Malmsteen tarafından test edildi.

Efsanevi gitarist Yngwie Malmsteen’in parmakları tarafından test edilen gitar, hem güzel hem işlevsel hem de şaşırtıcı derecede dayanıklı bir ürün yaratmak için 3D teknolojisinin nasıl kullanabileceğinin de bir denemesi oldu.

Sandvik mühendisleri bu projede, gitarın boynunu ve klavyesini oluşturmak için geri dönüştürülmüş paslanmaz çelik kullandı. Gitarı mümkün olduğu kadar hafif yapmak isteyen ekip, boynun ve klavyenin iç yüzeylerini frezelemek için oydu.

Gitarın oluşumundan önce Sandvik, frezelemeyi dijital olarak simüle etmek için gelişmiş yazılımını kullandı. Bu, Sandvik ekibinin sadece doğru alet seçimini incelemesine değil, tüm üretim sürecini kısaltmaya da yardımcı oldu.

Sonra vücudu 3D basmak için metal tozu ve katkı maddesi üretimi kullanan ekibin gitarı üretirken amaçları, hem yüksek mukavemet hem de düşük ağırlıkta, çok karmaşık bir tasarım yaratmaktı.

Bu tip katkı maddesi üretiminde uzmanlaşan Sandvik, lazerin titanyum tozunu mikroskobik olarak ince katmanlara, her biri bir insan kılından yaklaşık 50 mikron kalınlığında veya daha ince olmak üzere birbirlerinin üzerine mikroskopik olarak ince katmanlara içeren bir işlemi kullanarak basmayı başardı. İşlem toplam 56 saat sürdü ve bu da gitarın ihtiyaç duyduğu karmaşık geometrileri sağladı.

Sandvik gitar nihayet tamamlandığında, Malmsteen’in elektrikli setlerinden birinde sahnede kullanıldı. Gerçek bir rock yıldızı gibi Malmsteen de gitarı parçalamaya, zemine çarpmaya çalıştı. Ancak ne yaparsa yapsın gitarı kıramayarak “Bu gitar bir canavar! Tüm gücümü verdim, ama parçalamak imkânsızdı.” sözleriyle gitarın sağlamlığını vurguladı.

Bu proje sadece eğlenceli ve heyecan verici olmakla kalmıyor, aynı zamanda katkı maddesi üretiminin de yıkıcı doğasını vurguluyor. 2019 yılı, katkı maddesi üretimi için heyecan verici bir yıl ve etkisi üretim sürecinin tüm yönlerini etkiliyor.

Kendi enstrümanlarınızı bilgisayarınızda tasarlayarak 3D yazdırmak, gelecekte düşündüğünüz kadar uzakta olmayabilir.