Sahte Haberleri Otomatik Olarak Tespit Eden Yazılım

Sahte haberler, bir bireye veya bir gruba karşı belirli bir yanıtı provoke etmek veya ajitasyonunu teşvik etmek için tasarlanıyor. Amaçları, günün hedeflenen konuları hakkında kamuoyunu etkilemek ve manipüle etmek. Bu sahte haber internet üzerinden orman yangını gibi yayılabilir, özellikle de Facebook veya Twitter gibi sosyal medyada. Dahası, bunları tanımlamak zor bir iş.

 Bu, Fraunhofer İletişim, Bilgi İşleme ve Ergonomi Enstitüsü FKIE tarafından geliştirilen bir sınıflandırma aracı sayesinde, sosyal medya yayınlarını otomatik olarak analiz ederek ve büyük miktardaki verileri işleyerek ortaya çıkarıyor. Metin işlenmesinin yanı sıra, araç ayrıca meta verileri analizine dahil ediyor ve bulgularını görsel biçimde sunuyor.

 “Yazılımımız Twitter ve diğer web sitelerine odaklanıyor. Tweet’ler, sahte haberleri içeren web sayfalarını gösteren bağlantıları bulduğunuz yerdir. Başka bir deyişle, eğer istersen sosyal medya bir tetikleyici olarak hareket eder. Sahte haberler, genellikle haber ajanslarının web sitelerini taklit etmek için tasarlanmış web sitelerinde barındırılır ve orijinal sitelerden ayırt edilmesi zor olabilir. Birçok durumda, resmi haberlere dayanacak, ancak ifadelerin değiştirildiği, ”diye açıklıyor araştırma grubu aracı geliştiren Fraunhofer  FKIE’ den Prof. Ulrich Schade.

Schade ve ekibi, ciddi haber parçalarından oluşan kütüphaneler ve ayrıca kullanıcıların sahte haber olarak tanımladıkları metinleri oluşturarak işe başlamış. Bunlar daha sonra sistemi eğitmek için kullanılan öğrenme kümelerini oluşturmuş.  Sahte haberleri filtrelemek için, araştırmacılar otomatik olarak metinlerdeki ve meta verilerdeki belirli kalemleri arayan makine öğrenme teknikleri kullanıyor. Örneğin, politik bir bağlamda, günlük dilde nadiren veya “Almanya’nın mevcut şansölyesi” gibi gazetecilik raporlamasında ortaya çıkan kelimelerin formülasyonları veya kombinasyonları olabilir.

Dilsel hatalar aynı zamanda bir ayırt edici bir özellik. Bu, özellikle sahte haberlerin yazarı anadilinden başka bir dilde yazarken yaygındır. Bu gibi durumlarda, yanlış noktalama, imla, fiil formları veya cümle yapısı olası sahte bir haberin uyarısıdır. Diğer göstergeler, yerinde olmayan ifadeleri veya zahmetli formülasyonları içerebilir.

Schade hazırladıkları yazılım için  “Yazılımımız herhangi bir müşterinin ihtiyacına göre kişiselleştirilebilir ve eğitilebilir. Kamu kurumları için yararlı bir erken uyarı sistemi olabilir” diyor.