Suudi Arabistan’ın Cinsiyetçiliğe Hizmet Eden Telefon Uygulaması Tekrar Gündemde

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde tüm dünya cinsiyet eşitliği, kadına karşı şiddetin önlenmesi gibi konuları konuşurken Suudi Arabistan’da hükumetin geliştirdiği uygulamada kadınların seyahat etme, evlenme gibi haklarının erkeklerin gözetiminde olması ABD’de tekrar gündeme geldi.

Tepki toplayan telefon uygulaması Absher, çoğunlukla insanların trafik cezalarını ödemesi ve diğer idari işleri elektronik olarak tamamlaması için kullanılıyor. Ancak, uygulamadaki bir özellik cinsiyet eşitsizliğini gözler önüne seriyor: Erkeklerin, kadınların seyahat edip etmemelerine uygulama üzerinden izin vermesi özelliği.

Yaşlarına bakılmaksızın, Suudi Arabistan’daki kadınlar yasalar gereğince pasaport, seyahat veya evlenme hakları için erkek akrabalarının rızasını almak zorundalar. İşte Absher uygulamasıyla erkeklerin rızasını alabiliyorlar. Uygulama, Suudi Arabistan yasalarını uygulasa da Apple ve Google’ın uygulama mağazalarında böyle ayrımcı bir kanuna hizmet eden uygulamanın indirilebiliyor olması büyük tepki topladı. Bunun neticesinde dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri, uygulama mağazalarında Absher’e erişimin engellenmesi için çağrı yaptı.

Kaliforniya Demokratı ABD’li Demokrat Jackie Speier, Apple ve Google’a bir mektup yazarak “Amerikan teknoloji şirketlerinin yaratıcılığı, Suudi kadınların insan haklarını ihlal etmekten mahrum edilmemelidir.” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Tüm bu tepkilere rağmen Google, Google’ın hizmet şartlarını ihlal etmediğini düşündüğü için uygulamayı kaldırmayacak. Ancak Apple hala uygulamayı inceleme sürecinde. Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz ay NPR’ye şirketin uygulamaya “bakacağını” söylemişti.