Teknolojinin Dilimize Doladığı 2018’in En Popüler 10 Kelimesi

1.BINGE-WATCH

Yabancı ya da yerli dizilerin internet üzerinden izlenme oranlarının artmasıyla dilimize dolanan Binge-Watch dizinin tüm bölümlerini bir oturuşta izlemek anlamına geliyor. 

2. BLOCKCHAIN

Para piyasalarını takip edenlerin iyi bildiği “blockchain” son birkaç yıldır tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok kullanılan kelimelerden biri oldu. Blockchain şifrelenmiş işlem takibi sağlayan ve kullanıcılara aracısız olarak işlem yapabilme imkânı sunan bir veri tabanı.

3. BITCOIN

Blockchain teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıkan “bitcoin” internetin bankasız ve devletsiz para biriminin adı. Şimdilik tüm dünyada yasalarla desteklenmese de geleceğin parası olarak görülüyor.

4. CLICKBAIT

Türkiye’de özellikle gazetelerin online platformlarında sıklıkla yaptıkları tıklanma hileleri için kullanılan “clickbait” kısaca internette trafik almak için yapılan sahtekarlıkların genel adı.

5. TROLL

Ciddi olunması gereken ortamlarda olayla tamamen ciddiyetsiz ve alaycı bir tavırla dalga geçen kişiler için kullanılan “trol” kelimesi de bu yılın popüler kelimelerinden biri oldu.

6. DIGITAL DETOX

Bu yıl en çok kullanılan kavramlardan biri olan “digital detox” sanal ortamdan sıkılan kişilerin gerçek hayatta daha fazla aktif olabilmek için bir süre boyunca teknolojik aletleri kullanmayı bırakmasına deniyor.

7. STALK

Merak edilen ya da ilgi duyulan kişilerin sosyal medya hesaplarını gizlice izlemek için kullanılan “stalklamak” kavramı da 2018 yılında dillerden düşmeyen kelimelerden biri oldu.

8. STORY

Hiç şüphesiz 2018’in en popüler sosyal medya etkinliği olan “story” özelliği Instagram, Facebook, Snapchat ve hatta Whatapp’ta sıklıkla kullanıldı. Bu sosyal medya özelliğinde atılan gönderiler 24 saat sonra kendiliğinden siliniyor.

9. ON-DEMAND

Türkçe karşılığı “talep üzerine” olan on-demand terimi bu yılın çok kullanılan kelimelerinden biri oldu. Özellikle Uber, Netflix, Spotify ve Airbnb gibi uygulamalar on-demand (talep üzerine) film, dizi, taksi, müzik ve konaklama gibi ihtiyaçları karşılamalarıyla dikkat çektiler.

10. FACT CHECKING

Bu terim basında ya da sosyal medyada çıkan haberlerin teyit edilmesi veya yanlışlanması işine verilen isimdir. Doğrulama anlamına gelen “fact checking” kavramı özellikle teyit.org, malumatfurus.org ve dogrulukpayi.com gibi platformların girişimleriyle Türkiye’de de popüler olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir