Vatikan’ın İsviçreli Muhafızları 3D Baskılı Kask Kullanıyor

Yüzlerce yıldır Papa ve Vatikan’ı koruyan İsviçreli Muhafızlar, yıllar boyunca sadece birkaç küçük değişikliğe uğrayan parlak renkli bir üniforma giyiyorlardı. Bu yıl kıyafetlerde teknolojik bir değişiklik yapıyorlar: Morion adı verilen geleneksel metal kask, 3D baskı ile değiştiriliyor.

İsviçreli Muhafızların üniforma ve ekipmanları gelenekseldir. Modern üniforma, 1914 yılında Rönesans dönemi eserlerinden esinlenerek yaratılmıştır. Yıllar boyunca Vatikan, üniformalarının geleneksel unsurlarını korudu ve zırhlarının yedek parçalarını sağlamak için demirciler kullandı. Geçen yıl İsviçreli Muhafızların ikonik kaskını, metal seleflerinden daha hafif ve daha ucuz olan PVC’den yapılmış bir kaskla değiştireceğini açıkladı.

Yeni kasklardan 98’inin ilk partisi (120 tane sipariş edildi.) Muhafızlığın kuruluşunun 513. yıldönümünde 22 Ocak’ta Vatikan’a teslim edildi. Bu yeni kasklar, 16. yüzyıldan kalma kask taramaları kullanılarak tasarlandı ve üretilmeleri yaklaşık 130 saat süren eski metal olanların aksine, bir HP 3D yazıcı kullanılarak sadece 14 saatte tamamlandı.

Yeni moryonlar da oldukça hafif (570 gram ağırlığında; 2 kilogram ağırlığında olanları), UV ışınlarına dayanıklı ve askerlerin kafalarını daha serin tutmak için havalandırma delikleri içeriyor. İsviçreli Muhafız sözcüsü Çavuş Urs Breitenmoser’a göre, askerlerin güvenliği konusunda da bir sıkıntı yok çünkü onlar papalık kitleleri ve devlet ziyaretleri gibi tören amaçlı kullanılıyorlar.

3D baskı son on yılda uzun bir yol kat etti ve bu günlük yaşamda yararlı olabileceği ilginç bir örnek. Kuşkusuz 3D baskı, ev inşa etmekten roket motorları için parçalara, prototip denizaltılardan Star Wars kostümlerinin yapımına kadar her şeyde kullanıldı. Bu yeni örnek de teknolojinin mevcut bir ürün üzerinde kullanılabileceği ve geleneksel tasarımını koruyabileceğini gösteriyor.