Veri Koruma Günü’nden Aklımızda Kalanlar

Dün, Veri Koruma Günü’ydü. 12 yıl önce Avrupa’da veri gizliliğine dikkat çekmek için başlatılan 28 Ocak Veri Koruma Günü dün de bu önemli konunun konuşulmasını sağladı.

Son zamanlarda birçok ülkede kişisel gizliliği baltalayan kanunlar kabul edilmiştir. Mesela Avustralya’nın şifreleme karşıtı fatura kanunu, İngiltere’deki internet sağlayıcıların herkesin veri kaydını tutması gerektiğine dair kanun vs. Bunun neticesinde dünyada her geçen gün daha fazla insan özgürlüğünü ve mahremiyetini korumak için sesini çıkarmaya başlamış, bu bağırış da beraberinde veri gizliliğinin önemini getirmiştir.

İnsanlar sesini çıkardıkça veri gizliliğini tehdit eden kanunlar da iptal edilmeye başladı. Mesela İngiltere’deki veri gizliliğini çiğneyen kanun yasa dışı ilan edildi.

Gizlilik neden önemlidir?

Hukuki belgelerimizden şifrelerimize, önemli kaynaklarımızdan kişisel bilgilerimize kadar birçok şeyi mail servislerinde saklıyoruz. Kişisel güvenliğimiz için veri gizliliğini önemseyen mail servislerini kullanmamız gerekir.

Bununla birlikte, genel olarak insanlar saklayacak bir şeyleri olmadıklarına inanmaktadır, ancak bu yanlıştır. Çünkü bugünün görüşlerinin veya tutumlarının on yıl içinde hala kabul edilebilir olup olmayacağını asla bilemezsiniz. Tarih bize saklayacak bir şeyimiz olmadığına asla inanmamamız gerektiğini öğretiyor. Hatta artık gizliliğimizi korumak yalnızca kendimizi korumak için değil, aynı zamanda özgür ve açık toplumlarımızı korumak için herkes için standart bir uygulama haline gelmelidir.

İnternet toplumlarımızı geliştirdiği kadar, özgürlüğümüz için de bir tehdit haline geldi. İnternet sayesinde bugün kitlesel gözetim ucuz ve hızlı. Bunun için de şifrelemeye önem vermemiz gerekiyor. Çünkü çevrimiçi iletişimleri ne kadar çok kişi şifrelerse, tüm vatandaşları gözetlemesi ya da yalnızca şifrelemeyi kullanan potansiyel hedefleri filtrelemesi zorlaşır.

Bir de internet sağlayıcılarından, uygulamalardan ya da mail servislerinden bağımsız olarak bizim dikkat etmemiz gereken şeyler var: Bunlardan en önemlisi de bilgilerimizi, belgelerimizi, fotoğraflarımızı ya da sesimizi paylaşırken iki kere düşünmek. Bir de bilinçli internet kullanıcısı olup internetin bizi kullanmasına izin vermemek.

Çevrimiçi gizlilik haklarını çevrimiçi olarak korumak hala zor bir iştir. Ancak adım adım hepimiz gizlilik hakkımızı geri alabilir ve interneti daha iyi hale getirebiliriz.