Yapay Zekânın, Dili Bebekler Gibi Öğrenmesi Sağlanacak

ABD’nin Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı perşembe günü yaptığı açıklamada, Alexa ve Siri gibi yapay zekâlı dil sistemlerinin konuşmayı öğrenme şeklini yeniden şekillendirmek için araştırmalar yapmaya başlayacağını duyurdu. Ajans, dilin içini ve dışını öğrenmek için devasa veri kümelerini ayrıştırmak yerine, insanın yaptığı gibi yapay zekânın da dünyayı da gözlemleyerek dil öğrenmesini hedefliyor.

Bu yaklaşımı kullanarak, Temel Yapay Zekâ Dil Edinimi veya kısaca GAILA programı, istatistiklere dayalı kelimeleri bir araya getirmek yerine, söylediklerini anlamalarını sağlayan yapay zekâ araçlarını oluşturmayı amaçlamaktadır.

Proje için sesleri görsel ipuçlarıyla (videolar, görüntüler ve canlı gösterilerle) ilişkilendirerek konuşmak için yapay zekâ sistemlerinin eğitimi için teorik bir model oluşturulması düşünülüyor. Günümüzün dikkatlice etiketlenmiş veri kümelerine ve açık eğitime dayanan sistemlerinin aksine, GAILA kapsamında geliştirilen yapay zekâ sistemi “mantık ve çıkarım” kullanacak. Günümüzün araçları yalnızca geliştiriciler ve veri kümeleri tarafından açıkça söylenenleri “biliyor” olsa da, GAILA’nın teknolojisi daha önce hiç görmediği durumları doğru bir şekilde yorumlayabilecek.

Proje için ekipler, talebe göre İngilizce metin ve konuşmayı sıfırdan öğrenen ve anlayan çalışma prototipi oluşturacak.

Proje, bir fizibilite çalışması ve kavram kanıtı olarak iki aşamaya bölünecek ve 1 milyon dolara fon sağlamaya uygun olacak. Öneriler 26 Nisan’da olacak ve araştırmalar resmen 25 Haziran’da başlayacak.

Program, DARPA’nın bir dizi yüksek riskli, yüksek kazançlı AI araştırma projesine hızlı fon desteği sağlayan AI Exploration girişiminin bir parçası olarak geliyor. Önümüzdeki beş yıl boyunca, ajans, mantıksal akıl yürütme ve insan benzeri iletişim kurabilen “üçüncü dalga” yapay zekâ geliştirmeye 2 milyar dolar harcayacak.

Kaynak: nextgov.com