Yazları Bolca Gezenlere Özel: GoPro Hero 7 Black Kullanım Rehberi

Aksiyon kameraları, kamera ve fotoğraf setuplarımıza ekleneli uzun zaman oldu. Fakat özellikle çekilmesi zor planları kolaylıkla çekmemize yarayan bu küçük ekipmanlar gezginler için de oldukça ideal. Küçük bir tripod ve sabitleme aparatıyla yolculuğunuzun her saniyesini kayıt altına alabiliyorsunuz.

GoPro kurucusu Nick Woodman bu kamera için “Bu güne kadar ki yapılmış en iyi video kamera” ifadesini kullanıyor. Fazlasıyla iddialı bir ifade değil mi? Fakat kullanıcılarının deneyim notlarına bakarak konuşacak olursak Woodman haksız da sayılmaz

Son sürümü yani Hero 7 ‘de Hypersmooth görüntü sabitleme sistemi bulunuyor. GoPro bu moda iken 4K/60fps kayıt (Hero 6’da 4K/30fps) yapabiliyor. Bu özellikle Gimball kullanmış gibi sabit ve titreme olmayan hareketli görüntüleriniz olabiliyor.

Geliştirilmiş ses kalitesi, Facebook gibi sitelerde canlı yayın akışı yapma ve “TimeWarp” ismindeki şık bir uygulaması da var.

Görünümü Nasıl ve Hangi Özelliklere Sahiptir?

Hero 7 Black dış görünüş açısından bir önceki modeline oldukça benziyor. Söz konusu donanımsal farklılık olunca göze çarpan en büyük farklılıklar siyah bir kaplamaya sahip olması ve mikrofonun daha kaliteli sesler oluşturması için yeniden tasarlanması olabilir. Bu sayede daha canlı ve temiz bir bas sesine sahip.

Hero 6 Black ile karşılaştırıldığında beş yeni farklı özellik sunuyor. En büyük farklılık GoPro’nun “Hypersmooth” sabitleme olarak adlandırdığı özelliktir. Önceki kamerada üzerinde gördüğümüz elektronik görüntü sabitlemenin geliştirilmiş versiyonu şimdi 4K/60 fps modunda çalışıyor. GoPro daha kaliteli videoların çekimi konusunda ne kadar uyum sağlamaya çalışsa da hala optik sabitleme olmaksızın dijital bir özelliktedir. Tıpkı kendine ait Karma Grip gibi.

Hypersmooth ile bağlantılı olan TimeWarp ise yeni bir hızlandırılmış moddur. Fotoğraf makinesi düzenli aralıklarla fotoğraf çeker ve hızla ileriye oynatılan bir sahnenin izlenimini vermek için tekrar oynatır. Bundan dolayı güvenilir bir sabitleme ile kullanıcısına rahatlık sağlıyor.

Hero 7 Black aynı zamanda canlı akış sağlayabilen ilk GoPro‘dur. Başlangıçta bunu Facebook, Twitch, YouTube, ve Vimeo gibi sitelerde deneyimlerini paylaşabilirsiniz. Ayrıca firma diğer platformlar için de seçenekler sunmak üzere çalışıyor.

Fotoğraflar ve yenilenmiş kullanıcı ara yüzü için yeni “SuperPhoto” özelliği yapılacak olan son 2 değişiklik. Huawei P20 Pro gibi akıllı telefonlarda görülen bu özellik otomatik olarak sahneleri tanıyan ve doğru kamera ayarlarını uygulayabilen bir özelliktir. Buna ek olarak Hero 7 Black için yüzleri ve gülümsemeleri algılayabilme özelliği de var. Ayrıca kendi Quik uygulamasında bulunan otomatik Quickstories düzenlemesi için doğru klip seçeneklerinin seçmesine yardımcı olacak bir yeteneğe sahip.