Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürlerin Son Hatırlatıcısı: Jimmy Nelson

Aslen İngiliz bir foto muhabiri olan Jimmy Nelson 1987 yılından beri profesyonel olarak fotoğraf çekiyor. 2010 yılından bugüne kadar başta Afrika, Tibet, Vietnam olmak üzere yok olmaya yüz tutmuş toplumların kültürlerini fotoğraflıyor. Özellikle de kabilelerin arasına karışarak onların gündelik yaşamını fotoğraflıyor.

Bugüne kadar dünyanın dört bir yanındaki küçük toplulukların hayatlarını fotoğraflayarak insanları o toplulukların yaşamına ortak etti.

Şimdiye kadar çalıştığı toplumlar başlıca şöyle:

Kaynak: Jimmy Nelson

2010’dan beri Jimmy Nelson, yerli kültürleri fotoğraflamak için dünyanın en etkileyici yerlerine seyahat etti. Yolculuklarında şaşırtıcı toplulukların geleceği kucakladığı hıza sürekli olarak şahit oluyor. Seyahatine harcadığı bir hayatın ardından, fotoğraf makinesinin temas kurmak ve samimi ve benzersiz bağlantılar kurmak için mükemmel bir araç olduğunu fark etti.

Kaynak: Jimmy Nelson

Jimmy Nelson bir antropolog veya bilim adamı değil. Yerli ve diğer geleneksel kültürler hakkında sahip olduğumuz soruları ele alma bilgisine sahip olduğunu iddia etmiyor. O bir fotoğrafçı ve hikaye anlatıcısı.

Kaynak: Jimmy Nelson

Tanıştığı halklarla saf bir ilişki olarak başlayan şey, otuz yılı aşkın bir süredir kişisel bir projeye dönüşmüş. 2010 yılında “Uzaklaşmadan Önce” olan ikonik sanatsal bir belge oluşturma yolculuğuna başlamış. Bu kapsamda seçilmiş 35 Yerli topluluğu ziyaret etmiş ve onların yaşamlarına

Jimmy Nelson’un çalışmalarına ilgi duyanlar kendisini İnstagram hesabı üzerinden takip edebilir.