Zamanı Daha Verimli Kullanmak İçin Bazı Teknik Öneriler

Birkaç basit değişiklik hayatınızdaki teknolojiden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Telefonunuzun, tabletinizin veya bilgisayarınızın ayarlarındaki birkaç küçük değişiklik, hayatınıza büyük bir iyileştirme yapabilir.

Bir Liste Uygulaması Edinin

Kalem ve kâğıt artık her zaman işe yaramıyor. Yapılacaklar listesi oluşturmanız için tasarlanan uygulamalar kolayca kullanılabilir ve tüm cihazlarınız arasında otomatik olarak senkronize edilebilir. Bunun için birçok uygulama var: Karmaşık bir şey için Omnifocus veya Things’i deneyin, Wunderlist ve Todoist, I Done This ile en basit sistemlerden biri olarak sayısız özellik sunar.

Gelen Kutunuza Hâkim Olun

Mail kutunuzu düzenleyin. Gelen kutunuzu iyileştirmenin en iyi yolu, bazı otomatik filtreler ve kurallar belirlemektir. Bunlar mesajların sizin için organize edilmesini sağlar. Belirli bir alandan veya kişiden gelen e-postalar için bir filtre oluşturmak – örneğin @ gmail.com – yanıtlamanız gerekebilecek mesajları kolayca işaretler.

Mail kutunuzu düzenlerken yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de spam posta listelerinden çıkmaktır. Birkaç gün çevrimdışı olduktan sonra gelen kutunuzda düzinelerce mail olduğunu görürsünüz. Gmail’de, Apple’ın Mail uygulamasında ve Microsoft Outlook’ta spamları engellemenizi sağlayan bir seçenek var. Bu seçeneği kullanarak mail sayfanızı kontrol altına alabilirsiniz.

Bir Şifre Yöneticisi Alın

Güvenlik şirketi SplashData, bu yıl en çok kullanılan şifreleri açıkladı ve 2018’de en çok kullanılan şifrelerin 123456, şifre, 123456789, 12345678 ve 12345 olduğunu belirtti. Bir şifre yöneticisi tüm şifre problemlerinizi çözebilir. Tüm şifrelerinizi tek bir yerde saklarlar ve daha güçlü, daha karmaşık şifreler oluşturmanıza yardımcı olabilirler. En iyi seçeneklerden ikisi 1Password ve LastPass.

Uygulama Kullanımınızı Sınırlandırın

En iyi akıllı telefonlar 2018’de pek değişmedi, ancak işletim sistemleri kesinlikle değişti. Hem Google’ın “Android Pie” Apple’ın ise “iOS 12” isimli dijital sağlık özellikleri bulunuyor.

Bunlar, telefonunuzu veya tabletinizi ne kadar kullandığınızı doğru bir şekilde izlemenizi sağlar. Bir cihazın bir günde kaç kez kilitlendiğini, gönderdiğiniz bildirimlerin sayısını ve her uygulamanın ne kadar süre kullanıldığını görebilirsiniz. Instagram’da ne kadar uzun bir zaman geçirdiğiniz için dehşete düştüğünüzde, programı az kullanmanıza yardımcı olacak zamanlayıcıları ayarlayabilirsiniz. Instagram zamanınızı günde 20 dakika ile sınırlamak mı istiyorsunuz? İşte Android Pie ve IOS 12’yi kullanarak sınırlama yapabilirsiniz.  

Push Bildirimlerini Kapatın

Anında bildirimler rahatsız edici olabiliyor ve spam içerebiliyorlar. Push bildirim servisi cihazınızdaki bildirim özelliğinin kullanılarak yazılım geliştiricilerinin sizi haberdar etmesi durumudur. Örneğin, Facebook’un mobil uygulamasını cihazınıza indirip giriş yaptığınızda Push bildirim servisi de o uygulama için aktif hale getiriliyor.  Daha sonrasında Facebook’tan birinin mesaj göndermesi, sizi etiketlemesi, arkadaş olarak eklemesi gibi aktivitelerin tümünde cihazınıza gönderilen Push bildirim sayesinde haberdar edilerek sizin bu güncellemeleri kontrol etmeniz sağlanıyor.Ancak bu bildirimleri kontrol etmek sizin elinizde: İşte Android ve iOS’ta push bildirimlerini kontrol etmenin yolu:

https://bit.ly/2RDTfXr

Tarayıcınızdan En İyi Şekilde Yararlanın

Web tarayıcınız güçlü bir araçtır. Chrome, Firefox ve Safari en çok kullandığınız uygulamalar için uzantılar eklemenize izin verir. Sonunda bir şifre yöneticisi kullanmaya karar verdiyseniz, uzantılar özelliklerini otomatik olarak web tarayıcınıza ekler. Tarayıcınızı en iyi Chrome uzantıları, en iyi Firefox eklentileri veya Safari’deki en popüler eklentilerle güçlendirebilirsiniz.